משלוח מהיר עד הבית חינם בהזמנה מעל 300 ₪
Picture of לירן ווקנין

לירן ווקנין

מנהל VITEV ISRAEL וחובב מים מושבע

הדבר החשוב ביותר שצריך לדעת על הזדקנות

“החיים והמוות ביד החמצן” משפט זה נאמר כבר מזמן ע”י הרבה מדענים וחוקרים, ובהחלט מתאים למציאות חיינו.

נוגדי חמצון קיבלו כמויות אדירות של תשומת לב בשנים האחרונות. תמצאו אותם מוזכרים על שערי המגזינים במעבר הקופה, על תוויות מזון ובקבוקי שתייה ונדונים בתוכניות הבוקר.

נראה שכל שנה גם מביאה לשוק גרסה חדשה וחמה של מוצרים עשירים בנוגדי חמצון המכילים מרכיב או תוסף יחיד שיכול למנוע הזדקנות ולשנות את חייך. ממשקאות תה קרים המכילים תמציות תה ירוק ועד ל גוג’י ברי וכמוסות כורכום.
קשה לעמוד בקצב ולדעת מה לעשות.

אך למרות כל תשומת הלב שנוגדי החמצון מושכים, מעטים יודעים מה הם עושים או מדוע אנו זקוקים להם. כדי להבין את זה (וכדי להפסיק לרדוף אחר אופנות וטרנדים), עלינו לבדוק למה הם מנוגדים.

ניתן לראות את זה גם עם מוצרי ניקוי כמו סנו אוקסי-ג’ל שממנפים את יכולת ההרס של חמצון לנקות חיידקים במטבחים ובחדרי אמבטיה או כתמים על בגדים ושטיח. במקרה של ריהוט גן, חמצון הוא דבר רע וכשרוצים להסיר את כתמי הדשא ממכנסי הג’ינס לילדים, זו ברכה.

מהו חמצון?

בהגדרה, אנטי הוא ההפך. אז נוגד חמצון, הוא ההפך מחמצון. אם ראיתם פרי שהופך לשחום כמו בננה שהופכת מירוקה וקשה לצהובה ורכה או שריהוט הגינה והרכב הישן מחליד, ראיתם חמצון. פרי עובר מנוקשה לרך, מתכת מחזק לפריך.

מבחינה כימית, חמצון מתרחש כאשר אלקטרונים נלקחים מחומר אחד (תא, תרכובת, יסוד וכו’) על ידי אחר.

כאשר מסלקים את האלקטרון, זה גורם לחומר המחומצן להיות לא יציב, לא מאוזן ובמקרים רבים, יאלץ אותו להשתלב עם משהו אחר ויהפוך לחומר חדש ביחד.

אך חמצון לא מתרחש רק במקום בו אנו יכולים לראות זאת. זה קורה גם באופן פנימי וביולוגי.

חמצון בגוף

חמצון בגוף הוא תהליך חיוני ולא כל החמצונים מזיקים. זה לא פשוט כמו לחלק מחמצנים מצד אחד ונוגדי חמצון מצד שני ואז מכנים את האחד רע ואת השני טוב. למעשה אנו זקוקים לחמצון כדי לשמור על איזון בין אין ספור תגובות ופונקציות ביולוגיות.

אנו נעסוק בהיבטים החיוביים בהמשך, לעת עתה בואו נתמקד בצד השלילי.

נזק בגוף נגרם על ידי תת קבוצה קטנה של דברים הנקראים רדיקלים חופשיים (Free Radicals), הידועים גם בשם מינים של חמצן תגובתי (ROS). כולם מכילים חמצן (כפי שהשם מרמז) ונוצרים כתוצר לוואי טבעי של חילוף החומרים הרגיל של חמצן.

זה מאוד חשוב להבין. מחמצנים הם חלק נורמלי מהחיים. למעשה, דברים כמו פעילות גופנית יכולים להגביר את רמת המחמצנים בגוף מכיוון שאנו משתמשים ביותר חמצן דרך הנשימה.

אם אתה מתכוון להגביר את הפעילות האירובית שלך, אתה צריך גם להגביר את צריכת נוגדי החמצון שלך.

למיני ה-ROS יש כיוון חד-מסלולי בגלל חוסר האיזון החשמלי שלהם. הם מתמקדים בגניבת אלקטרונים מכל מקום קרוב כדי לפתור את חוסר האיזון הזה.

החומרים שסובלים מהגניבה הם בריאים ושמחים. כאשר גניבה זו מתרחשת, היא משנה את המבנה או התפקוד של החומר שהיה בריא בעבר.

DNA עלול להינזק, קרומי תאים עלולים להפוך לבלתי יעילים וכתוצאה מכך התאים נהיים חולים ולעתים קרובות נוצרת תגובת שרשרת של גניבות. תגובה שמובילה להזדקנות מהירה יותר, יותר דלקות, התקפי מחלה מוגברים וכו’.

זה ידוע כיום כלחץ חמצוני, ואם הלחץ הזה אינו מנוהל או שהגוף אינו מסוגל לעמוד בקצב, נזקי חמצון נערמים והופך לגורם השורש למחלות ותסמינים רבים של הזדקנות.

הדרך היחידה להטות את הסקאלה בחזרה לטובתנו היא לעצור את החמצון. וזה המקום שבו נוגדי חמצון נכנסים לתמונה.

שתפו את הפוסט ברשת

נגישות