משלוח מהיר עד הבית חינם בהזמנה מעל 300 ₪
Picture of לירן ווקנין

לירן ווקנין

מנהל VITEV ISRAEL וחובב מים מושבע

פרק 8 – מצב המים בישראל

בישראל, כמויות הגשמים הולכות ופוחתות מדי שנה ולעומת זאת חל גידול באוכלוסייה ובאיכות החיים שמגדילים את הביקוש למים. ולכן, נדרש כבר מזמן הצורך בהתפלתם של מי ים.


מדינת ישראל נחשבת למעצמה עולמית בהתפלת מי ים. חמישה מתקנים ייעודיים הוקמו סמוך לחופי הארץ, בכדי להתגבר על מצוקת המים ועל התלות בגשמים.

על פי משרד הבריאות והבודקים מטעמו, מדובר במי הברז המסוננים והנקיים בעולם.

לפי דוחות של משרד הבריאות שיעור החריגות אפסי, כך מתגלה בדוחות חוזרים, ואכן בדיקות שנעשו על המים בישראל הראו כי הם מים נקיים מאוד בהשוואה עולמית ואינם מכילים או מכילים כמות מזערית של מתכות מזיקות כמו עופרת, כרום, כספית ועוד. יחד עם זאת, כפי שאמרנו ישנם שלושה עמודי תווך למים בריאים כמו בטבע ומי הברז אכן עומדים בעקרון הניקיון אך מה לגבי המינרלים והמטען השלילי?

כיום, רוב מי השתייה בערים המרכזיות בארץ מקורם במים שעברו תהליך התפלה ובמילים אחרות מי-ים שעברו תהליך סינון איטי ומורכב על מנת להוציא את המלחים ושאר הרכיבים שאינם אמורים להיות במי השתייה שלנו. העקרון הוא פשוט בתהליך ההתפלה, מעבירים את המים במסננת גדולה ואז מסננת צפופה יותר ואז עוד יותר צפופה עד שנותרים עם מים נקיים. 

תהליך התפלת מי ים בשיטת אוסמוזה הפוכה

התהליך עצמו דומה למערכות הסינון המוכרות שמותקנות מתחת לכיור בבתים רבים בישראל הנקראות מערכות אוסמוזה הפוכה.

במערכות אלו רמת הניקיון של המים נמדדת באמצעות מכשיר שנקרא TDS שבודק את סך החומרים המומסים במים.

כאשר הערך הוא 0 אז המים נקיים לחלוטין כמו במקרה של מערכות האוסמוזה ההפוכה או מים מותפלים וכאשר הוא 200 זה אומר שישנם חומרים מומסים במים וזה המצב ברוב הבתים בישראל והסיבה היא בעיקר התשתיות והצנרת המובילה לבתים ממקור המים. לרוב מדובר בצנרת יחסית מיושנת שמפרישה עופרת, חלודה ומתכות נוספות למים.

מתקני ההתפלה שחררו את ישראל מהתלות במשקעים. על פי נתוני מקורות, מפעלי ההתפלה מספקים יותר מ-600 מיליון קוב מים בשנה. 75% מהמים המסופקים לבתים – מקורם במי ים מותפלים.

מתקן התפלה באשדוד

אלא שמחקר חדש מגלה כי ההתפלה מכניסה הציבור לבעיה מסוג חדש: עלייה בתמותה ממחלות לב.

כבר לפני שש שנים התריעו במשרד הבריאות מתמותה עודפת כתוצאה מהתפלת מי ים. ההערכה הייתה כי התפלה של 250 מיליון קוב תביא למותם של 250 איש. כיום מתפילים 650 מיליון קוב, משמע, התמותה יותר מהוכפלה.

חשוב להבין כי בתהליך התפלת המים, בנוסף למלחים, מוצאים מהמים גם מינרלים חיוניים לגוף כגון סידן ומגנזיום.

מגנזיום הוא מינרל המצוי בריכוזים מסוימים במי תהום המסתפחים למים במעברם דרך הסלעים והקרקע וחיוני מאוד.

שתפו את הפוסט ברשת

נגישות