משלוח מהיר עד הבית חינם בהזמנה מעל 300 ₪
Picture of לירן ווקנין

לירן ווקנין

מנהל VITEV ISRAEL וחובב מים מושבע

פרק 5 – האמת על רדיקלים חופשיים

לא מעט נכתב בשנים האחרונות על הרדיקלים החופשיים בעיקר בהקשר השלילי והנזקים שהם גורמים לגוף ולסביבה, אך האמת קצת יותר מורכבת מזה


יחד עם זאת חשוב להבין שרדיקלים חופשיים הם חלק מכוחות האיזון של הטבע ולכן הם גם חלק טבעי מגוף האדם. על מנת להבין מהם רדיקלים חופשיים, מהם מחמצנים ונוגדי חמצון חשוב לראות את התמונה הגדולה.

הטבע בנוי מכוחות מנוגדים של יצירה מצד אחד והרס מצד שני.  זהו בעצם מעגל החיים של כל היצורים והצמחים. כאשר פרי גדל על העץ הוא צומח, אך מהרגע שהוא מתנתק מהעץ ומההזנה שלו מתחיל תהליך של ריקבון בו הפרי מתחיל להתפרק ולאבד את כוח החיים שלו.

לתהליך הפירוק הזה אחראי תהליך החמצון. אם ראיתם רכב או ריהוט ישן שמחלידים אז בעצם ראיתם תהליך של חמצון שנחשב על פי רוב לשלילי ולא רצוי.

אנחנו משתמשים במחמצנים במגוון דרכים גם ביומיום שלנו, לדוגמא אבקות הכביסה מכילות מחמצן פעיל שמטרתו להרוג את החיידקים והבקטריות שעל הבגדים שלנו. החמצון עוזר לנו גם לנקות את הבגדים ובאופן כללי- חומרי ניקיון מכילים רכיבים שמייצרים תהליכי חמצון וכמובן גם בהקשר של הבהרת השיער.

תהליך החמצון הטבעי בגוף

תהליך החמצון באופן כללי וגם בגוף בפרט, הוא חיוני. אנחנו צריכים מחמצנים על מנת לשמור על איזון של אינספור פונקציות ותגובות ביולוגיות חשובות בגוף. מאוד חשוב להבין את זה, חמצון הוא תהליך נורמלי וחיוני בחיים שלנו. אבל כמו בכל דבר בחיים יותר מדי או פחות מדי יגרמו לתוצאה שלילית ולכן שם המשחק הוא איזון.  

כשאנחנו מבצעים פעילות כמו אימון גופני כמות המחמצנים שנזדקק לה תעלה אך בנוסף לחמצן שנשאף מהאוויר נכניס לגוף גם רדיקלים חופשיים באמצעות הנשימה המוגברת ולכן האיזון בין כמות החמצן הנכנס לגוף לבין הצורך בנוגדי חמצון שילחמו ברדיקלים החופשיים תגדל בהתאמה.

רדיקלים חופשיים (או ROS) מכילים חמצן והם תוצרי לוואי טבעיים של תהליכים כימיים, כגון חילוף חומרים וכד’.  הם חיוניים לחיים, וליכולתו של הגוף להפוך אוויר ומזון לאנרגיה כימית שתלויה בתגובת שרשרת של הרדיקלים החופשיים. רדיקלים חופשיים הם גם חלק מכריע במערכת החיסון, שצפים דרך הוורידים ותוקפים פולשים זרים.

ניתן למצוא חומרים המייצרים רדיקלים חופשיים במזון שאנו אוכלים, בתרופות שאנו לוקחים, באוויר שאנו נושמים ובמים שאנו שותים.

מבחינה מדעית הרדיקלים החופשיים הם למעשה אטומים מפורקים- (אטומים הם בעצם אלמנטים שונים שמהווים את אבני היסוד של מולקולות כמו מים (H2O), מימן (N2) ועוד). האטומים השלמים מורכבים מזוג אלקטרונים שהם חלקיקים בעלי מטען השלילי, פרוטונים בעלי מטען חיובי וניוטרונים בעלי מטען נייטרלי.

אותם האלקטרונים צריכים לתפקד בזוגות וכאשר בתהליך הנשימה התאית המתבצעת במיטוכונדריה באופן שוטף, לפעמים, אלקטרון מאבד את הזוג שלו הוא יוצר רדיקל חופשי לא יציב שיוצא לחפש את האלקטרון הזוג שלו, במקום האלקטרון החסר והחיפוש הזה יכול לגורם לתגובת שרשרת מזיקה.

הרדיקל החופשי הראשון מושך אלקטרון ממולקולה שלמה, ובכך מערער את יציבות המולקולה והופך אותה לרדיקל חופשי בעצמה. מולקולה זו לוקחת אז אלקטרון ממולקולה אחרת, מערערת את יציבותה ומכוונת אותה לרדיקל חופשי. אפקט דומינו זה יכול בסופו של דבר לפגיעה מדורגת בתא שעשויה לגרום לשינוי מהותי בתפקוד.

תגובת שרשרת הרדיקלים החופשיים עלולה להוביל לקרומי תאים שבורים, אשר יכולים לשנות את מה שנכנס ויוצא מהתא, לפי בית הספר לבריאות הציבור של הרווארד- תגובת השרשרת עשויה לשנות את מבנה השומנים ובכך לגרום לסבירות גבוהה יותר להילכד בעורק. המולקולות הפגועות עשויות להשתנות ולצמוח גידולים. לחלופין, הנזק המדורג עשוי לשנות את קוד ה- DNA.

על פי פרויקט החינוך של הנטינגטון לחינוך באוניברסיטת סטנפורד נקבע כי: “חומרים העשירים ברדיקלים חופשיים מפורקים אלה כוללים מזון מטוגן, אלכוהול, עשן טבק, חומרי הדברה ומזהמי אוויר”.

הבעיה בעודף רדיקלים חופשיים בגוף

כאמור, אותם רדיקלים חופשיים מקושרים באופן ישיר לתהליך החמצון וכאשר הם אינם יציבים הם קשורים למחלות אנושיות, כולל סרטן, טרשת עורקים, מחלת אלצהיימר, מחלת פרקינסון  ולפי כריסטופר וונג’ק, בעל טור ה”רפואה הרעה” ב.Live Science יתכן שיש להם קשר להזדקנות, שנגרמת מהצטברות הדרגתית של נזק מהרדיקלים חופשיים.

זו הסיבה שמרבית תכשירי האטת ההזדקנות anti-aging במוצרי הקוסמטיקה והפרא רפואה, מכילים רכיבים המסוגלים להילחם ברדיקלים החופשיים במטרה לשמר את החיוניות והאלסטיות של רקמות העור ומניעת נזקים מאי היציבות מפירוק האלקטרונים והפיכתם לרדיקלים חופשיים מזיקים.

שתפו את הפוסט ברשת

נגישות